سوالات متداول

پاسخگویی به برخی از متداول ترین سوالات مراجعه کنندگان عزیز
1 چرا باید دندان عقل را بکشیم؟
زمانی که دندان عقل در می‌آید، معمولاً دندان‌های اطرافش جایش را تنگ یا مسدود کرده‌اند. همچنین اگر دندان عقل نصفه در آید، غذا در لابه‌لای آن گیر می‌کند و باعث رشد باکتری و احتمالاً عفونت می‌شود. گاهی هم دندان عقل در زیر لثه پنهان می‌ماند. در این صورت ممکن است مشکلاتی نظیر فشار یا حرکت دندان‌های دائمی به وجود آید.
2 آیا نگهداری و مراقبت از ایمپلنت مشکل است؟
ایمپلنت به عنوان راه‌ حلی قطعی برای جایگزینی دندان، در دسترس شماست و مثل دندان‌های طبیعی شما نیاز به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دارد. بهتر است هر چهار تا شش ماه یک بار هم بعد از گذاشتن ایمپلنت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اگر اشکالی در وضعیت موجود دهان شما پیدا شده است، به سرعت رفع شود
3علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن چیست؟
خونريزي لثه نتيجه التهاب آنها مي باشد. اين مسئله را مي توان با يک جرم گيری نزد دندانپزشک برطرف كرد اما ممكن است دال بر وجود بيماري لثه نيز باشد . يک ارزيابی و معاينه كامل دهانی جهت تشخيص آن مورد نياز است .
4آیا جرمگیری به دندان ها آسیب می رساند ؟
خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها در دهان به مراتب کمتر می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.
5آیا دندان شیری خراب را باید درست کرد یا اینکه نیازی نیست؟
دائمی نبودن دندان شیری باعث ایجاد این تصور می‌شود که در صورت خراب شدن دندان شاید نیازی به ترمیم آن نباشد. این یک تصور کاملاً اشتباه است و در صورت مشاهده خرابی در دندان شیری بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرد و در صورت نیاز، آن را ترمیم کرد. با توجه به اینکه مینای دندان شیری نازک‌تر از دندان بزرگسالان است، در صورت خراب شدن دندان شیری، این خرابی با سرعت بیشتری گسترش یافته و می‌تواند به سایر دندان‌ها سرایت کرده یا حتی باعث بروز سایر مشکلات سلامتی در کودک شود. حفره‌های ایجاد شده در دندان شیری به راحتی قابل پر شدن است تا مانع از ایجاد درد و گسترش عفونت شود بدون اینکه نیاز به کشیدن دندان باشد. کشیدن زود هنگام دندان شیری می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تکلم یا اختلالات تغذیه‌ای در کودک شود. همچنین دندان‌های شیری، جا را برای رشد دندان‌های دائمی نگه می‌دارند لذا کشیدن زود هنگام آن‌ها می‌تواند باعث نامرتبی دندان‌ها در آینده شود.
6 از چه نوع خمیر دندانهایی برای شستشوی دندان ها استفاده کنیم بهتر است؟
در فرمولاسیون بعضی از خمیر دندان ها برای بهتر شدن مزه‌ی آن، از مواد قندی استفاده می شود که این قندها با باقی ماندن در لابه لای دندان ها و شست و شوی ناکافی، باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. بنابراین یکی از مشخصه های خمیر دندان مناسب این است که فاقد هرگونه شکر یا به عبارتی Sugar Free باشد.