لمینت دندان چیست؟
سپتامبر 14, 2019
دندانپزشکی کودکان
سپتامبر 14, 2019
نمایش همه

طراحی لبخند

طراحی لبخند

داشتن دندان های بد رنگ و نا مرتب می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. داشتن دندان های زیبا و ردیف و البته سالم، لبخند را زیبا می‌کند، برای رسیدن به لبخندی زیبا و دلنشین باید تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله و برجستگی دندان ‌ها داده شود، زیرا رابطه مستقیمی بین اجزای صورت، اندازه ها،  رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط چهره را زیبا و خواستنی می‌کند.

با پیشرفت های موجود در دندانپزشکی هر فردی با هر مشکلی در دندان می تواند برای اطلاح طرح لبخند اقدام کند که برای تداوم این کار باید مراقبت های بعد را به صورت جدی پیگیری کند.

فرایند طراحی لبخند، اصلاح لبخند، لبخند هالیودی یا طراحی لبخند در حقیقت یکی از چند روش زیبایی دندان مانند لمینت، سفید کردن دندان یا بیلیچینگ و یا روکش گذاری فول و … می باشد، با این روش ها شکل رنگ و فرم و موقعیت دندان‌ها اصلاح می‌شود تا لبخند فرد زیبا و جذاب جلوه کند.

طراحی لبخند و ترمیم و اصلاح دندان صرفا برای افرادی که مشکلات دندانی مثل بد رنگ بودن، نامرتب بودن شکسته یا خراب بودن دارند نیست، حتی افرادی که دندان‌های مرتبی دارند نیز با اصلاحات کوچک در فرم و رنگ می‌توانند لبخندی به مراتب زیباتر و جذابتر داشته باشند.

طراحی لبخند

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

هر دهان و دندانی ویژگی های خاصی دارد و درک این ویژگی ها می تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به هر فرد کمک کند. معمولاً، اصلاح لبخند لثه ای و اصلاح طرح لبخند دارای متدهای متعددی است و فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان می تواند ترکیبی از روش های زیر باشد که تشخیص  و روند کار با متخصص و دندانپزشک زیبایی است :

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مطمئن و بی خطر است که برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده، یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده کرد. این روش در زمان کمتر از یک ساعت امکان پذیر است. در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که با دندان فرد مطابقت دارد برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

سفید کردن دندان

بیلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول برای اصلاح طرح لبخند است که برای افرادی که به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به همراه داشته باشد.

ونیر پرسلاین یا لمینت دندان

ونیر پرسلاین که در اصلاح لامینت یا لمینت دندان نیز نامیده می شود نیز قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

روکش دندان

برای ترمیم سریع دندان‌های آسیب دیده‌ می توان از یک روکش سرامیک با دوام که منطبق با رنگ طبیعی دندان شماست، استفاده شود.

بریس‌های ارتودنسی

دو سیستم ارتودنسی (بریس های نامرئی و بریس های شفاف سرامیکی) وجود دارد که با استفاده از یک سری بریس‌های شفاف پلاستیکی، با احتیاط و به آرامی دندان‌های شما را صاف و مرتب می‌سازد.

پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از پر کردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش های قدیمی است که در آنها از فلز برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. امروزه می توان پر کردگی های فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند را زیباتر جلوه داد.

کاشت دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود برای این منظور از یک انکور برجسته برای روکش دندانی یا بریج (پل دندان) استفاده شود.

اصلاح لبخند لثه ای

در بعضی افراد هنگام لبخند ، که طول تاج دندانهایشان کوتاه است و در حین لبخند و صحبت مقداری از لثه ها دیده می شود ، که به این حالت لبخند لثه ای می گویند. این مشکل امروزه به لطف پیشرفتهایی که در علم دندانپزشکی روی داده  قابل اصلاح است بطوریکه با یک جراحی بسیار آسان و ساده با بی حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده می شود و سپس با درمان لمینت و یا ونیر کامپوزیت ظاهر لبخند بازسازی می شود .

مسئله بد حالت لبخند لثه ای در بعضی  موارد مربوط به کوتاهی لب بالا و یا هایپراکتیو بودن عضلات لب داوطلب اصلاح طرح خنده لثه ای است که در این نمونه ها با جراحی پلاستیک و تغییر موقعیت لب بالا و یا تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات لب بالا ظاهر خنده فرد قابل درمان و بازسازی است

مزایای اصلاح طرح لبخند

  • اصلاح طرح لبخند تغییرات زیادی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد ایجاد میکند.
  • فواید بهداشتی و سلامت این درمان شامل کاهش خطر پر کردن بیش از حد دندان و یا فرسودگی دندان، راحت‌تر بودن مراقبت و تمیز کردن دندان است. دندان‌هایی که صاف و مرتب شده، ترمیم و یا کاشته شده‌اند، کمتر در معرض خطر پوسیدگی و عفونت قرار دارند.
  • اصلاح طرح لبخند می‌تواند به بازگرداندن زیبایی و جوانی کل صورت و حتی بهبود حالت بدن کمک کند.
  • افزایش اعتماد به نفس.
  • درمان مشکلات اساسی دندان باعث حفظ بهداشت دهان و دندان می‌شود.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند

کلا درمان و زیباسازی در حوزه دندان و به خصوص زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری بعد از درمان است.

برای مثال، سفید کردن دندان باید گاهی اوقات تکرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند.

دندان های مصنوعی چینی با کیفیت پایین ممکن است لب پر شده یا بشکنند و به تعویض نیاز داشته باشند. باندینگ کامپوزیت دائمی ممکن است لک بیافتد و باید بهبود پیدا کند یا تعویض شود.

روکش های دندان عموما باید پس از ۱۰ تا ۱۵ سال تعویض شوند. اصلاح لبخند لثه ای نیز باید در طول زمان بهبود پیدا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.